









Couldn't load pickup availability
| Brand | HP |
|---|---|
| Model Name | 16-aa0015TU |
| Screen Size | 40.6 Centimetres |
| Colour | Black |
| Hard Disk Size | 1 TB |
| CPU Model | Intel Core Ultra 7 |
| RAM Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | 9MP IR Camera, Backlit KB |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Brand | HP |
|---|---|
| Manufacturer | HP, HP India Sales Pvt. Ltd. |
| Series | 16-aa0015TU |
| Colour | Black |
| Form Factor | Convertible |
| Item Height | 44.6 Centimeters |
| Item Width | 35.4 Centimeters |
| Standing screen display size | 40.6 Centimetres |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Product Dimensions | 13.4 x 35.4 x 44.6 cm; 1.95 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | A5BJ6PA |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Speed | 4.8 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 16 |
| Memory Technology | Lpddr 5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Integrated Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | GDDR5X |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Infrared, Wi-Fi |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Hardware Platform | window 11 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Life (in hours) | 15.5 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 83 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 6 |
| Included Components | Laptop, Power Adapter, User Manual |
| Manufacturer | HP |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1 kg 950 g |

