





Couldn't load pickup availability
Gigabyte B760M H DDR4 Intel LGA 1700 m-ATX Motherboard, 2x DDR4 ~64GB, 1x PCI-E x16, 2x M.2, 4x SATA, 3x USB 3.2, 2x USB 2.0, FEATURES: CPU: LGA1700 socket: Support for the 13th and 12thGeneration Intel Core , Pentium Gold and Celeron Processors L3 cache varies with CPU Chipset: Intel B760 Express Chipset. Memory: Support for DDR4 3200/3000/2933/2666/2400/2133 MT/s memory modules 2 x DDR4 DIMM sockets supporting up to 64GB (32 GB single DIMM capacity) of system memory Dual channel memory architecture Support for ECC Un-buffered DIMM 1Rx8/2Rx8 memory modules (operate in non-ECC mode) Support for non-ECC Un-buffered DIMM 1Rx8/2Rx8/1Rx16 memory modules Support for Extreme Memory Profile (XMP) memory modules (Please refer 'Memory Support List' for more information.) Onboard Graphics: Integrated Graphics Processor-Intel HD Graphics support: - 1 x D-Sub port, supporting a maximum resolution of 1920x1200@60 Hz - 1 x HDMI port, supporting a maximum resolution of 4096x2160@60 Hz * Support for HDMI 2.0 version and HDCP 2.3. Expansion Slots: CPU:- 1 x PCI Express x16 slot, supporting PCIe 4.0 and running at x16 Chipset:- 1 x PCI Express x1 slot, supporting PCIe 3.0 and running at x1 Storage Interface: 1 x 24-pin ATX main power connector 1 x 8-pin ATX 12V power connector 1 x CPU fan header 2 x system fan headers 1 x RGB LED strip header 2 x M.2 Socket 3 connectors 4 x SATA 6Gb/s connectors 1 x front panel header 1 x front panel audio header 1 x S/PDIF Out header 1 x USB 3.2 Gen 1 header 2 x USB 2.0/1.1 headers 1 x Trusted Platform Module header (For the GC-TPM2.0 SPI/GC-TPM2.0 SPI 2.0 module only) 1 x serial port header 1 x Clear CMOS jumper Back Panel Connectors: 2 x USB 2.0/1.1 ports 1 x D-Sub port 1 x HDMI port 4 x USB 3.2 Gen 1 ports 1 x RJ-45 port 3 x audio jacks Operating System Support for Windows 11 64-bit Support for Windows 10 64-bit Form Factor Micro ATX Form Factor; 23.0cm x 21.5cm
Product Overview
Product Features
Product Information
| Brand | GIGABYTE |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| Series | B760M H DDR4 |
| Item Height | 35 Millimeters |
| Item Width | 23 Centimeters |
| Product Dimensions | 21.5 x 23 x 3.5 cm; 750 g |
| Batteries | 1 Lithium Metal batteries required. (included) |
| Item model number | B760M H DDR4 |
| Processor Type | Pentium |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Graphics Card Interface | PCI, PCI Express |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Weight | 0.07 Grams |
| Number of Lithium Metal Cells | 1 |
| Manufacturer | GIGABYTE |
| Item Weight | 750 g |
| ASIN | B0C4ZKFHLX |
| Customer Reviews | |
| Best Sellers Rank | |
| Date First Available | 29 June 2024 |
| Item Dimensions LxWxH | 21.5 x 23 x 3.5 Centimeters |

