







Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Features
Product Information
| Brand | HP |
| Manufacturer | amd |
| Series | 15-fc0028AU |
| Colour | Natural Silver |
| Form Factor | Netbook |
| Standing screen display size | 39.6 Centimetres |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Package Dimensions | 53.2 x 32.2 x 6.6 cm; 1.75 kg |
| Item model number | 15-fc0028AU-cr |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 4.3 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | Lpddr 5 |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Memory Clock Speed | 5500 |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon |
| Graphics Chipset Brand | AMD |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | VRAM |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Voltage | 11.55 Volts |
| Wattage | 65 Watts |
| Power Source | Battery Powered |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop, Power Adapter, User Manual |
| Manufacturer | amd |
| Item Weight | 1 kg 750 g |
| Generic Name | laptop |

