








Couldn't load pickup availability
HP Victus 15 Intel Core i5 13th Gen 13420H - (16 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home/6 GB Graphics/NVIDIA GeForce RTX 3050) 15-fa1327TX Gaming Laptop (15.6 inch, Performance Blue, 2.3 Kg, With MS Office)
Product Overview
Product Features
Product Information
| Brand | HP |
| Manufacturer | HP |
| Series | 15-fa1327TX |
| Colour | Performance Blue |
| Form Factor | Clamshell |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Package Dimensions | 51.4 x 32.29 x 7.6 cm; 1.5 kg |
| Item model number | 9Z528PA#ACJ |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i5 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Processor Count | 8 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Memory Clock Speed | 4.6 GHz |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | Built in Dual Speaker |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 6 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Included Components | LAPTOP, POWER ADAPTER, USER GUIDE |
| Manufacturer | HP |
| Item Weight | 1 kg 500 g |
| Packer | HP INDIA PRIVATE LIMITED |
| Importer | HP INDIA PRIVATE LIMITED |
| Net Quantity | 1 Count |
| Generic Name | GAMING LAPTOP |

