









Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Features
Product Information
| Brand | HP |
| Manufacturer | HP, SG68- Wistron Wistron Infocomm ( Chongqing) Co.Ltd., No.18-9, Baohong Avenue, Wangjia Sub-District, Yubei District, Chongqing (China) |
| Series | HP Pavilion x360 2-in-1 Laptop 14-ek1021TU |
| Colour | Natural Silver |
| Form Factor | Convertible |
| Item Height | 45 Centimeters |
| Item Width | 30.6 Centimeters |
| Standing screen display size | 35.6 Centimetres |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixel |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Product Dimensions | 7 x 30.6 x 45 cm; 1.51 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | HP Pavilion x360 14-ek1021TU |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | USB-C |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | Audio by Bang & Olufsen, dual stereo speakers |
| Graphics Coprocessor | integrated |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Ram Size | 16 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Voltage | 240 Volts |
| Wattage | 43 Watt Hours |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Life (in hours) | 14 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 43 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop, charger |
| Manufacturer | HP |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1 kg 510 g |
| ASIN | B0CBBWW9YW |
| Customer Reviews | |
| Best Sellers Rank | |
| Date First Available | 7 July 2023 |
| Packer | SG68- Wistron Wistron Infocomm ( Chongqing) Co.Ltd., No.18-9, Baohong Avenue, Wangjia Sub-District, Yubei District, Chongqing (China) |
| Importer | HP India Sales pvt limited, 24 kothari Arena, Hosur main road, Adugodi , Bangalore -560030. |
| Item Dimensions LxWxH | 7 x 30.6 x 45 Centimeters |
| Generic Name | HP Pavilion x360 2-in-1 Laptop 14-ek1021TU |

