


Couldn't load pickup availability
Step up and step out with the HP Pavilion Plus 14" Laptop PC, with a powerful Intel® Core™ Processor[1], mesmerizing screen enhancements, and seamless collaboration tools that give you the edge to surpass all expectations. Login fast with a 5MP camera with Windows Hello[2], while HP Presence video controls keep you looking good and connected with everyone.
Product Overview
Product Features
Product Information
| Brand | HP |
| Manufacturer | HP, SG68- Wistron Wistron Infocomm ( Chongqing) Co.Ltd., No.18-9, Baohong Avenue, Wangjia Sub-District, Yubei District, Chongqing (China) |
| Series | HP Pavilion Plus Laptop 14-ew0153TU |
| Colour | Natural Silver |
| Form Factor | Convertible |
| Standing screen display size | 35.6 Centimetres |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixel |
| Resolution | 2880 x 1800 Pixels |
| Package Dimensions | 45.2 x 30.5 x 6.9 cm; 1.44 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | 92U76PA |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | Lpddr 5 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | Audio by Bang & Olufsen, dual stereo speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Graphics Card Ram Size | 16 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 68 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 4 |
| Included Components | Laptop, charger |
| Manufacturer | HP |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1 kg 440 g |
| Packer | SG68- Wistron Wistron Infocomm ( Chongqing) Co.Ltd., No.18-9, Baohong Avenue, Wangjia Sub-District, Yubei District, Chongqing (China) |
| Importer | HP India Sales pvt limited, 24 kothari Arena, Hosur main road, Adugodi , Bangalore -560030. |
| Net Quantity | 1 Count |
| Generic Name | Laptop |

