
Couldn't load pickup availability
Say hello to the reliable PCs that easily pass the vibe check. HP PCs are built with dependable technology, next-level power, and rock-solid performance that turn your to-do lists into to-done lists.
Product Overview
Product Features
Product Information
| Brand | HP |
| Manufacturer | HP, HP India Sales Pvt. Ltd. |
| Series | HP Laptop |
| Colour | Silver Without Offer |
| Form Factor | Convertible |
| Standing screen display size | 39.6 Centimetres |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixel |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Package Dimensions | 51.9 x 31.1 x 7.1 cm; 1.74 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | HP Pavilion Laptop 15-eg3027TU |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | Audio by Bang & Olufsen, dual stereo speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Ram Size | 16 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Voltage | 240 Volts |
| Front Webcam Resolution | 720 Pixels |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Life (in hours) | 8 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop, charger |
| Manufacturer | HP |
| Item Weight | 1 kg 740 g |
| Packer | SG66 – QUANTA CQ Tech-Front (CHongqing) computer CO.,LTD 18#, comprehensive bonded zone avenue, Shapingba District 401332 Chongqing China |
| Importer | HP India Sales pvt limited, 24 kothari Arena, Hosur main road, Adugodi , Bangalore -560030. |
| Net Quantity | 1 Pack |
| Generic Name | HP Pavilion Laptop 15-eg3027TU |

