




Couldn't load pickup availability
HP Pavilion 15-eg3018TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home) price in India starts from ₹68,980. It is available at lowest price on Flipkart in India as on Feb 25, 2025. Take a look at HP Pavilion 15-eg3018TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home) detailed specifications and features.
| Specification | Value |
|---|---|
| Display | 15.6 inches |
| CPU | 13th Gen Intel Core i5 1335U |
| GPU | Intel Integrated Intel Iris Xe Graphics |
| RAM | 16 GB DDR4- |
| Series | Pavilion |
| Model | 15-eg3018TU, Pavilion |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 360.2 x 234 x 17.9 mm |
| Weight | 1.74 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits, 45% NTSC |
| Ethernet | No |
| WiFi | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | HP Wide Vision 720p HD camera |
| Keyboard | Full-size, backlit, Natural Silver keyboard with numeric keypad, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Speakers | Dual speakers |
| Sound | Audio by B&O |
| Optical Drive | No |
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 1335U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1335U |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
| GPU | Intel Integrated Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
| RAM | 16 GB DDR4- |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB |
| SSD Interface | NVMe |
| Battery | 41 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W Smart AC power adapter |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |

