



Couldn't load pickup availability
HP Pavilion 15-eg2017TU Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in India starts from ₹51,990. It is available at lowest price on Flipkart in India as on Feb 25, 2025. Take a look at HP Pavilion 15-eg2017TU Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) detailed specifications and features.
| Specification | Value |
|---|---|
| Display | 15.6 inches |
| CPU | 12th Gen Intel Core i3 1215U |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Series | Pavilion |
| Model | 15-eg2017na |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Netbook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 358.5 x 242 x 17.9 mm |
| Weight | 1.69 kg |
| Warranty | 1 year Onsite Warranty |
| Type | IPS Screen |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Micro-Edge, 250 nits, 45% NTSC |
| Ethernet | No |
| WiFi | Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac (2x2) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1 x SuperSpeed USB Type-C 5Gbps Signaling Rate, 2 x SuperSpeed USB Type-A 5Gbps Signaling Rate |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Card Reader | Multi-format SD Media Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Nano Security Lock Slot |
| Camera | HP True Vision 720p HD Camera |
| Keyboard | Full-size, Backlit, Natural Silver Keyboard with Numeric Keypad |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad With Multi-touch Gesture Support, Precision Touchpad Support |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Dual Speakers |
| Sound | HP Audio Boost |
| Optical Drive | No |
| Processor | 12th Gen Intel Core i3 1215U |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 10 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1215U |
| Generation | 12th Gen |
| Chipset | Intel Integrated SoC |
| Process Node | 10 nm |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 16 GB |
| Solid State Drive | 512 GB |
| SSD Interface | NVMe |
| Battery | 41 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W Smart AC power adapter |
| Battery Backup | Upto 10 hours |
| Battery Details | 41 Wh Li-ion |
| Included Software | McAfee LiveSafe, Microsoft Office Home and Student |
| Other Features | MU-MIMO supported, Modern Standby (Connected) |

