














Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Features
Product Information
| Brand | HP |
| Manufacturer | HP, SG66 – QUANTA CQ Tech-Front (CHongqing) computer CO.,LTD 18#, comprehensive bonded zone avenue, Shapingba District 401332 Chongqing China |
| Series | HP Pavilion Laptop |
| Colour | Silver With Offer |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 39.6 Centimetres |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixel |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Package Dimensions | 52 x 30.9 x 6.9 cm; 1.75 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | 15-eg3032tu |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Speakers |
| Speaker Description | Audio by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Voltage | 5 Volts |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop, Power Adapter, User Manual |
| Manufacturer | HP |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1 kg 750 g |
| Packer | SG66 – QUANTA CQ Tech-Front (CHongqing) computer CO.,LTD 18#, comprehensive bonded zone avenue, Shapingba District 401332 Chongqing China |
| Importer | HP India Sales pvt limited, 24 kothari Arena, Hosur main road, Adugodi , Bangalore -560030. |
| Net Quantity | 1 Count |
| Generic Name | Laptop |

