


Couldn't load pickup availability
Stay connected to what matters most with long-lasting battery life and a thin micro-edge bezel design. Built to keep you productive and entertained from anywhere, the HP 15.6 inch Laptop features reliable performance and an expansive display, so you can stream, surf and speed through tasks.
View more, carry less
Thin, light, and designed to travel. See more of your photos, videos and projects on a 6.5 mm micro-edge bezel display.
Reliable performance
Tackle your busiest days with the performance of a reliable processor. Save more of what you love with abundant storage for all your photos, videos and documents.
Go longer, faster
Long-lasting battery life and HP Fast Charge technology lets you work, watch, and stay connected all day. Integrated precision touchpad with multi-touch support speeds up navigation and productivity.
| Brand | HP |
| Model | 15s-fq3066TU |
| Processor Name | Intel Celeron |
| Processor family | Intel Celeron N4500 Processor |
| Display | 15.6inch HD |
| Memory | 8 GB DDR4 |
| Hard Disk Drive | 512 GB |
| Storage | SSD |
| Operating System | Win 11, MS Office 2021 |
| Graphics Card Interface | Intel UHD Graphics |
| Ports | 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate; 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 1.4b; 1 headphone/microphone combo |
| Expansion slots | 1 multi-format SD media card reader |
| Audio features | Dual speakers |
| Webcam | HP True Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphones |
| Keyboard | Full-size island-style backlit natural silver keyboard with numeric keypad |
| Wireless capability | 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi® and Bluetooth® 5 wireless card |
| Power Supply | 65 W Smart AC power adapter |
| Battery type | 3-cell, 41 Wh Li-ion |
| Dimensions | 35.85 x 24.2 x 1.79 cm |
| Weight | 1.65 kg |
| Color | Jet Black |
| Warranty |
1 Year Warranty With Free HP Wired Mouse and Slim bag |

