






Couldn't load pickup availability
The HP 15.6" Laptop PC empowers you to do more with the reliable power of an Intel® Processor , plus ample storage, and powerful graphics in a sleek, thoughtfully designed device. Created for wherever the day takes you and built with ocean-bound and postconsumer recycled plastics , it’s easy to show some love for the planet.
Product Overview
Product Features
Product Information
| Brand | HP |
| Manufacturer | HP, SG66 – QUANTA CQ Tech-Front (CHongqing) computer CO.,LTD 18#, comprehensive bonded zone avenue, Shapingba District 401332 Chongqing China |
| Series | 15-fd1100TU |
| Colour | Silver |
| Form Factor | Laptop |
| Item Height | 51.7 Centimeters |
| Item Width | 31 Centimeters |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixel |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Product Dimensions | 6.6 x 31 x 51.7 cm; 1.65 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | 15-fd1100TU |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 5.4 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Voltage | 41 Volts |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop, Power Adapter, User Manual |
| Manufacturer | HP |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1 kg 650 g |
| ASIN | B0D263569K |
| Best Sellers Rank | |
| Date First Available | 19 April 2024 |
| Packer | SG66 – QUANTA CQ Tech-Front (CHongqing) computer CO.,LTD 18#, comprehensive bonded zone avenue, Shapingba District 401332 Chongqing China |
| Importer | HP India Sales pvt limited, 24 kothari Arena, Hosur main road, Adugodi , Bangalore -560030. |
| Item Dimensions LxWxH | 6.6 x 31 x 51.7 Centimeters |
| Generic Name | Laptop |

