






Couldn't load pickup availability
The HP 15.6" Laptop PC comes feature-packed for productivity and making your wallet—and the planet—happy. Built with recycled materials, this powerful HP laptop features an AMD Processor[1], ample storage, and mesmerizing graphics—plus, its 85% screen-to-body ratio[2] and 3-sided narrow bezel offer plenty of room to do and see more that matters.
Product Overview
Product Features
Product Information
| Brand | HP |
| Manufacturer | HP, SG66 – QUANTA CQ Tech-Front (CHongqing) computer CO.,LTD 18#, comprehensive bonded zone avenue, Shapingba District 401332 Chongqing China |
| Series | HP Laptop |
| Colour | R5-7520u |8GB + 512GB | Backlit |
| Form Factor | Netbook |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | ‎1366 x 768 Pixels |
| Resolution | 1366 x 768 Pixels |
| Package Dimensions | 52.29 x 31.2 x 6.9 cm; 1.6 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | 7L033PA/ |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 4.3 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | Lpddr 5 |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Memory Clock Speed | 4.3 GHz |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Chipset Brand | AMD |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Voltage | 45 Volts |
| Operating System | Windows 11 |
| Average Battery Standby Life (in hours) | 1 Hour |
| Average Battery Life (in hours) | 11 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Lithium Battery Weight | 250 Grams |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop |
| Manufacturer | HP |
| Item Weight | 1 kg 600 g |
| Packer | SG66 – QUANTA CQ Tech-Front (CHongqing) computer CO.,LTD 18#, comprehensive bonded zone avenue, Shapingba District 401332 Chongqing China |
| Importer | HP India Sales pvt limited, 24 kothari Arena, Hosur main road, Adugodi , Bangalore -560030. |
| Net Quantity | 1 Count |
| Generic Name | laptop |

