


Couldn't load pickup availability
Stay connected to what matters most with long-lasting battery life and a thin micro-edge bezel design. Built to keep you productive and entertained from anywhere, the HP 15.6 inch Laptop features reliable performance and an expansive display, so you can stream, surf and speed through tasks.
Product Overview
Product Features
Product Information
| Brand | HP |
| Manufacturer | HP, SG66 – QUANTA CQ Tech-Front (CHongqing) computer CO.,LTD 18#, comprehensive bonded zone avenue, Shapingba District 401332 Chongqing China |
| Series | 15s-eq2305AU |
| Colour | Silver |
| Form Factor | Laptop |
| Item Height | 0.71 Inches |
| Item Width | 9.53 Inches |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixel |
| Product Dimensions | 35.84 x 24.21 x 1.8 cm; 1.7 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | HP Laptop |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 5500U |
| Processor Speed | 4 GHz |
| Processor Count | 6 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Chipset Brand | AMD |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop, Power Adapter, User Manual |
| Manufacturer | HP |
| Item Weight | 1 kg 700 g |
| Packer | SG66 – QUANTA CQ Tech-Front (CHongqing) computer CO.,LTD 18#, comprehensive bonded zone avenue, Shapingba District 401332 Chongqing China |
| Importer | HP India Sales pvt limited, 24 kothari Arena, Hosur main road, Adugodi , Bangalore -560030. |
| Item Dimensions LxWxH | 35.8 x 24.2 x 1.8 Centimeters |
| Generic Name | Laptop |

